Zamów telefonicznie, zapytaj: +48 576 142 509

Darmowa dostawa od 200 zł

Dostawa w 24h! (dni robocze)

Brązowe plamy na ciele

Brązowe plamy na ciele mogą mieć różne źródła i wiele przyczyn, jak również oznaczać nie jedno. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu problemowi, dowiedzieć się więcej o tym, co można z nimi zrobić. Zatem zostań nami i czytaj dalej.

Spis treści:

  1. Od czego powstają brązowe plamy na skórze?
  2. Brązowe plamy, a hormony
  3. Brązowe plamy po opalaniu
  4. Plamy u kobiet w ciąży
  5. Plamy po lekach
  6. Plamy u osób starszych
  7. Brązowe plamy pod biustem
  8. Znamiona barwnikowe
  9. Kiedy udać się do lekarza z brązowymi plamami na skórze?
  10. Jak można usunąć brązowe plamy?
  11. Łupież pstry
  12. Podsumowanie

Od czego powstają brązowe plamy na skórze?

melasmaBrązowe plamy na skórze to nieestetyczne przebarwienia, trudne do zasłonięcia, szczególnie w lecie, gdy odsłaniamy swe ciało, ze względu na wysoką temperaturę i nadmierną potliwość. Jak wyżej przedstawiliśmy w tabeli, dolegliwości powstawania brązowych plam na ciele może być naprawdę dużo. Bardzo ważne jest, by jednak, mimo wszystko ustalić od czego powstają.

Przyczyny powstawania brązowych plam na skórze:

  • problemy hormonalne,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • naturalne starzenie się skóry,
  • zmiany pozapalne,
  • z poważnych chorób,
  • nadmierna ekspozycja na słońcu,
  • grzybica.
Kiedy mogą się pojawić brązowe plamy na ciele? Inne dolegliwości powodujące brązowe plamy na ciele:
  • po opalaniu – praktycznie na całym ciele,
  • u kobiet ciężarnych, ponieważ wzrasta wtedy poziom hormonów,
  • u starszych osób, tzw. „plamy starcze”
  • u nastolatków przy tzw. „burzy hormonów”,
  • przy skłonnościach genetycznych (rodzinnych),
  • podczas przyjmowania pewnego rodzaju leków,
  • po basenie,
  • po solarium,
  • po stosowaniu substancji fotouczulających z wpływem niektórych metali ciężkich (złoto, srebro, miedź, żelazo).
  • pod lub między piersiami – zmiany drożdżakowe lub grzybicze,
  • przebarwienia,
  • pozapalne zmiany.
  • choroby narządów wewnętrznych – wątroby, niedoczynności nadnerczy (przy niedoczynności tarczycy: schorzenia reumatyczne, czy cukrzyca),
  • grzybica – łupież pstry,
  • zmiany nowotworowe: łagodne (np. naczyniaki płaskie) lub złośliwe (np. czerniaki).
Pityver łupież pstry

MASZ ŁUPIEŻ PSTRY?
Sprawdź naszą kategorię Dermokosmetyki na łupież pstry

Brązowe plamy na ciele, a hormony

Brązowe plamy na ciele bardzo często się pojawiają, ponieważ są skutkiem najróżniejszych zaburzeń hormonalnych organizmu, a tym samym stosowania hormonalnej terapii (np. na trądzik, czy tabletki antykoncepcyjne). W przypadku przebarwień hormonalnych bardzo ważnym czynnikiem jest ochrona UV – nawet zimą powinno się stosować kremy z filtrem, szczególnie na twarzy. Ponadto podatne na tego typu zmiany bardzo często są osoby młode, kobiety w ciąży, czy starsze. Przebarwienia skórne mogą towarzyszyć także chorym leczącym się na padaczkę, arytmię, cukrzycę, a także chcących obniżyć cholesterol, jak również przyjmującym hydantoiny i mezantoiny. Poważne zaburzenia w gospodarce hormonalnej doprowadzają do rozregulowania pracy tzw. melanocytów. Komórek produkujących skórny barwnik, jakim jest melatonina. Powoduje to, że w niektórych miejscach tego barwnika może być więcej, a w niektórych mniej. Ciemniejsze plamy wytwarzają się pod wpływem słonecznego światła.

Brązowe plamy na ciele po opalaniu

Warto zwrócić uwagę na to, że słoneczne światło aktywuje organizm do produkcji melaniny. Ona to chroni przed przenikaniem promieni UV w głębsze warstwy skóry. W ten sposób powstaje opalenizna, która z czasem ustępuje. Natomiast zbyt intensywne opalanie doprowadza do wytworzenia tak dużej ilości pigmentu, że za jego przyczyną dochodzi do trwałego barwienia ciała. Brązowe plamy na ciele mogą też powstać po wizycie w solarium, ponieważ można się tam zarazić niebezpiecznymi grzybami, odpowiedzialnymi za pojawienie się objawów łupieżu pstrego. Co ważne osoby, które mają już łupież pstry, nie powinny także korzystać z solarium, ponieważ wcale nie pomoże to w pozbyciu się zmian, a jeszcze bardziej, problem się pogłębi. Swoje kroki raczej należy skierować w stronę lekarza oraz zacząć stosować odpowiednie dermokosmetyki.

Należy także wiedzieć, że istnieją substancje fotouczulające, które zwiększają podatność na działanie promieni UV, a są to zioła, typu: dziurawiec, rumianek, łopian, bodziszek cuchnący, ruta zwyczajna, czy piołun, także produkty spożywcze takie jak pietruszka, czy seler.

Aktywność melanocytów pobudzają też żeńskie hormony płciowe (tzw. estrogeny), których poziom rośnie w ciąży, jak również w następstwie stosowania terapii zastępczej, czy antykoncepcji.

Zmiany pozapalne powstają wtedy, gdy regenerujące się tkanki skóry są wystawiane na działanie promieni słonecznych.

Pityver - zestaw - łupież pstryJeśli masz do czynienia z łupieżem pstrym, warto rozważyć serię dermokosmetyków Pityver. Pityver został opracowany specjalnie do łagodzenia objawów łupieżu pstrym, takich jak łuszczenie skóry, swędzenie i podrażnienie. Regularne stosowanie produktów Pityver może przyczynić się do zmniejszenia widoczności łupieżu pstrym oraz złagodzenia nieprzyjemnych objawów.

Składniki takie jak piroctone olamine, olejek z lawendy i ekstrakt z nasion czarnej porzeczki zawarte w tych produktach mogą przynieść ulgę i zmniejszyć objawy tego problemu. Szampon Pityver zawiera łagodne substancje myjące, które skutecznie usuwają łupież pstry i odżywiają skórę głowy, jednocześnie łagodząc podrażnienia. Płyn do skóry głowy Pityver działa nawilżająco i łagodząco, dzięki obecności mocznika i kwasu mlekowego. Emulsja do ciała Pityver natomiast zapewnia nawilżenie i odżywienie skóry.

Stosując cały zestaw Pityver, masz pewność, że używasz produktów, które ze sobą współpracują i wzmacniają swoje działanie. Dzięki temu masz większą szansę na skuteczną walkę z łupieżem pstrym. Co więcej, chronisz swoją skórę przed nowymi ogniskami choroby i uniemożliwiasz łupieżowi pstremu rozprzestrzenianie się na inne miejsca na ciele. To daje Ci lepsze efekty i większą kontrolę nad problemem.

Brązowe plamy na ciele u kobiet w ciąży

melasmaSuche, brązowe plamy pojawiające się na twarzy kobiet ciężarnych (to ostuda, inaczej – melasma). Aktywność melanocytów szczególnie pobudza estrogen, a jego poziom w ciąży jest znacznie podwyższony! Ten problem pojawia się u 50% kobiet w ciąży – raczej z ciemną karnacją i u brunetek. Tutaj także przyczyną są zaburzenia hormonalne, powodujące nadwrażliwość na słońce. Ostuda, inaczej Melasma, pojawia się na twarzy symetrycznie, po obu jej stronach i tego samego kształtu oraz wielkości. Najczęściej wokół usta, w pobliżu oczu, a także na skroniach, jak również na czole. Zdarza się, że na karku i ramionach, kiedy najczęściej w lecie, te części ciała są narażone na słońce. Pojawiają się tam brunatne, nieregularne, lecz ewidentne i ciemne plamy. Brązowe plamy na twarzy – bez odczynu zapalnego, znikną po kilku lub kilkunastu tygodniach od rozwiązania ciąży. Aby przyśpieszyć ich rozjaśnienie, warto stosować specjalistyczne preparaty. Dobrym sposobem jest profilaktyczna ochrona kremami z wysokim filtrem.

Plamy po lekach

Brązowe plamy na ciele mogą się pojawić po różnego rodzaju lekach, jednak najczęściej przyczyną znów jest działanie fotouczulające. Można tutaj wymienić np.:

  • leki tzw. cytostatyczne, które używa się w terapii nowotworów – busulfan,
  • leki przeciwpadaczkowe – fentytoina,
  • leki antywirusowe, także te wykorzystywane w terapii HIV – azydotymidyna,
  • leki obniżające poziom złego cholesterolu – tzw. statyny,
  • stosowane w leczeniu schorzeń układu krążenia – tzw. betablokery,
  • pochodne witaminy A – retinoidy,
  • niesteroidowe leki zapalne – ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy diklofenak, jak również glikokortykosteroidy – bardzo mocne leki przeciwzapalne,
  • antybiotyki np. na trądzik – typu minocyklina,
  • leki psychotropowe, np.: amitryptylina, chloropromazyna,
  • środki antyarytmiczne – typu amiodaron.

Jak wyglądają brązowe plamy na ciele po lekach?

Plama takie jak rumień trwały to najczęściej pojedyncze, brązowe lub brązowo-purpurowe, owalne albo okrągłe i co ważne, wyraźnie odgraniczone przebarwienie na skórze. Ma charakter rumieniowo-obrzękowy. Pojawia się około 1-2 tygodniach od 1-szej ekspozycji na lek. Jeśli ustąpi, zostawia trwałe lub czasowe przebarwienie na ciele, które jest już pozapalne. W przypadku ponownego kontaktu ze szkodliwą substancją wykwity mogą już się pojawić po 24 godzinach i w większej ilości.

Plamy u osób starszych

Brązowe plamy na skórze u starszych osób są związane z ich wiekiem (po 40 roku życia), ponieważ przez lata ich organizm był wystawiany na działanie słoneczne. Mogą się pokazać na rękach, twarzy oraz torsie. Brązowe plamy na ciele starszych osób są też nazywane wątrobowymi, choć nie zawsze są to właśnie plamy wątrobowe. Należy podkreślić, że same w sobie takie plamy wątrobowe nie są niepokojące, jednak należy je systematycznie badać, ponieważ mogą przypominać nowotworowe czerniaki.

Brązowe plamy pod biustem

Brązowe plamy na ciele pod biustem mogą być objawem grzybicy, takie zmiany raczej lokują się w takich miejscach:

  • tam, gdzie skóra się marszczy,
  • gdzie jest ciepło i wilgotno,
  • gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji.

Znamiona barwnikowe

Brązowe plamy na ciele takie jak te, to inaczej zwane melanocytowe znamiona barwnikowe. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o melanocyty. Są to komórki produkujące barwnik skóry.

Brązowe plamy na ciele tego typu, dzielimy na znamiona:

  • zwykłe,
  • atypowe, inaczej dysplastyczne znamię barwnikowe. Jego cechą charakterystyczną jest: różnorodność kolorów, wielkość powyżej 6 mm, asymetryczny kształt, nieregularny brzeg. Ten typ znamienia barwnikowego może przekształcić się w złośliwy, dlatego konieczna jest ochrona kremami z filtrem oraz częsta kontrola lekarska.

Rodzaje:

  • wrodzone (mogą być: małe, średnie, olbrzymie).

Istnieje też dziedziczony zespół znamion dysplastycznych. Tutaj występują one u kilku członków rodziny. Chory ma na sobie bardzo dużo atopowych znamion na całym ciele. Dodatkowo występują także liczne nieregularne, mniejsze i płaskie znamiona.

  • nabyte (mogą być: łagodne, atopowe). Łagodne znamiona barwnikowe ujawniają się w dzieciństwie. Mogą się nasilić w okresie dojrzewania lub w dorosłym życiu. Ich cechą charakterystyczną jest: równomiernie rozmieszczony barwnik, symetryczna budowa, regularność, wyodrębniony brzeg.

Warto także wspomnieć, że są plamy soczewicowate i mogą być wrodzone lub nabyte. To liczne, ale drobne plamki. Ich cechą charakterystyczną jest barwa brunatna o różnych odcieniach. Mogą przypominać piegi, lecz są jakby odgraniczone i trochę większe. Te wrodzone umiejscowią się na klatce piersiowej, jak również na plecach. Natomiast nabyte będą pojawiać się pod wpływem promieniowania słonecznego (są to tzw. starcze lub słoneczne palmy soczewicowate).

Ze względu na umiejscowienie komórek znamionowych, dzielimy je na:

  • złożone,
  • łączące,
  • skórne.

Znamiona najbardziej atypowe klinicznie i dermatoskopowo, występujące w miejscach takich jak stopy, czy dłonie, gdzie są nadmiernie drażnione – mogą przekształcić się w czerniaka złośliwego. Zatem profilaktycznie warto je usunąć. Ponadto nadmierna ekspozycja słoneczna także może tak wpłynąć na te zmiany, dlatego ważna jest ochrona przeciwsłoneczna!

  • Cena regularna: 
    Cena promocyjna109,00 

    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 109,00 


    Dodaj do koszyka
  • Cena regularna: 
    Cena promocyjna109,00 

    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 109,00 


    Dodaj do koszyka
  • Cena regularna: 
    Cena promocyjna249,00 

    Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 249,00 


    Dodaj do koszyka

Jak odróżnić niegroźne znamiona od tych nowotworowych? Jak odróżnić brązowe plamy na ciele?

Brązowe plamy na ciele mogą być różne. Jakieś znamiona ma praktycznie każdy człowiek. Obecność od 10 do 40 pieprzyków jest normą. Trzeba wiedzieć, że w pobliżu takiej zmiany może rozwinąć się rak skóry, pod postacią czerniaka, także tego bezbarwnikowego. Czas gra tutaj ogromną rolę. Im szybciej się go wykryje, tym lepiej, ponieważ można się z niego wyleczyć. Co ważne objaw, który powinien nas zaniepokoić to pojawienie się na skórze nietypowego pieprzyka. Czerniak może występować w różnych kolorach – od brązowego do czarnego, a nawet czerwonego lub niebieskiego. Często ma nieregularny kształt, nierówną powierzchnię oraz nierówne brzegi. Ważne jest, aby pamiętać, że nie każda zmiana skórna o nieregularnym kształcie i niejednolitym kolorze jest czerniakiem, ale każda podejrzana zmiana powinna być skonsultowana z lekarzem dermatologiem, który może dokładnie zbadać skórę i ewentualnie zlecić dodatkowe badania. Wczesna diagnoza czerniaka jest kluczowa w skutecznym leczeniu tej choroby.

Wyodrębnimy cechy charakterystyczne znamion. Większość ludzi ma na ciele tzw. znamiona zwyczajne, ale są też inne rodzaje:

  • są jednokolorowe, najczęściej brązowe, (ale też zdarzają się bezbarwne, różowe/ czerwone (np. punkty rubinowe), a nawet czarne),
  • płaskie, albo nieznacznie odstające od powierzchni skóry, zazwyczaj okrągłe,
  • mogą pojawić się w każdym miejscu na skórze, a nawet na owłosionej skórze głowy,
  • mogą różnić się od siebie, u jednej osoby będą przybierać postać innego kształtu, koloru i rozmiaru, a u innej wystąpią nieco inaczej,
  • pieprzyki mogą nie zmieniać się z biegiem lat, zmieniać się wolno, albo zaniknąć całkiem.

Należy regularnie kontrolować zmiany u dermatologa. Takie postępowanie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia czerniaka.

Kiedy udać się do lekarza z brązowymi plamami na skórze?

Nietypowa brązowa plama na skórze wymaga konsultacji lekarskiej, a dokładnie dermatologicznej. Do lekarza należy zgłosić się zwłaszcza wtedy, gdy istniejąca dotąd zmiana na skórze nagle zmieniła wygląd, a ponadto swędzi, zwiększa się albo krwawi. Specjalista musi precyzyjnie obejrzeć plamę, a nawet zlecić odpowiednie badania. Po czym podejmie właściwą decyzję co do leczenia i eliminacji.

Problem pojawia się także wtedy, gdy na ciele robi się nowa zmiana, a z biegiem czasu jej rozmiar się powiększa, w dodatku wiążą się z nią nieprzyjemne objawy. Dlatego w przypadku pojawienia się brązowej plamki niewiadomego pochodzenia należy obserwować swoje ciało. Jeśli wystąpią niepożądane dolegliwości, jak najszybciej należy udać się do lekarza. Nie warto bagatelizować zmian skórnych, gdyż może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych!

Jak można usunąć brązowe plamy?

W celu usunięcia brązowych plam na ciele najpierw potrzebna jest konsultacja z lekarzem, który pokieruje pacjentem. Ta informacja powtarza się po raz drugi w tym artykule, ale jest niezwykle istotna. Niektóre zmiany, na przykład nowotworowe, mogą być groźne i wymagać usunięcia chirurgicznego. W innych przypadkach można wybrać się do zakładu kosmetycznego lub medycyny estetycznej.

Do zabiegów pozwalających usunąć brązowe plamy na skórze należą m.in.:

  • chirurgiczne wycinanie zmian,
  • zabiegi laserowe,
  • krioterapia,
  • mikrodermabrazja,
  • złuszczanie chemiczne przy pomocy kwasu glikolowego lub trój chlorooctowego,
  • stosowanie preparatów odbarwiających (np. kwasu azaleinowego),
  • leczenie wspomagające pochodnymi witaminy A.

O najlepszej formie usunięcia zmiany decyduje lekarz dermatolog.

W ramach profilaktyki brązowych plam na skórze powinno regularnie stosować ochronę przed promieniowaniem UV. Filtr ochronny na twarz powinno nosić się przez cały rok.

W domowych warunkach, by pozbyć się przebarwień, należy przemywać skórę sokiem z cytryny, któremu nie można odmówić właściwości antyoksydacyjnych oraz rozjaśniających. Ponadto ze skórki tejże cytryny, czy dodatkowo ogórka, można stworzyć odżywczą i wybielającą maseczkę. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest domowy peeling z dodatkiem sody oczyszczonej, dzięki czemu można pozbyć się starego naskórka i rozjaśnić skórę.

Łupież pstry

Brązowe plamy na ciele z powodu łupieżu pstrego są naprawdę charakterystyczne. Głównym symptomem łupieżu pstrego są różowo-brunatne lub różowe plamy złuszczające się, w postaci drobnych płatów skóry, które przypominają łupież. Pozostałością po nich są białe plamy, jaśniejsze od karnacji skóry chorego (hipopigmentacja).

Łupież pstry zalicza się do tzw. infekcji oportunistycznych, które wywoływane są przez florę fizjologicznie (jest ona w organizmie). Zwykle przy obniżonej odporności organizmu. Chorują na niego osoby na całym świecie, ale najczęściej w krajach tropikalnych ze względu na warunki – wysoka temperatura i ciepło, a to bardzo przyczynia się rozwojowi grzybów.

Łupież pstry nie jest groźny, inaczej jest, jeśli dotyczy osób po przeszczepieniu narządów, w trakcie leczenia onkologicznego lub z infekcją HIV. W takiej sytuacji łupież pstry może doprowadzić nawet do sepsy, inaczej posocznicy.

Łupież pstry ma najczęściej wielkości 3–4 mm i nieregularny kształt. Zmiany są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Często się też zlewają i rozprzestrzeniają. Zainfekowana skóra ma skłonność do tzw. otrębiastego złuszczania się (czyli drobnego). Łupież pstry może wywoływać też świąd. Charakterystyczne jest w nim też, że nie zmienia koloru, mimo opalania się na słońcu. Grzyby wytwarzają inhibitor melanogenezy – substancję, która spowalnia proces wytwarzania melaniny, odpowiedzialnej za barwnik skóry.

Łupież pstry występuje najczęściej na:

  • klatce piersiowej,
  • tułowiu/ brzuchu,
  • owłosionej skórze głowy.

Podczas leczenia łupieżu należy powstrzymać się od wizyt w solarium, na basenie, czy termach, by nie zarazić innych osób.

Na łupież pstry wybierz zestaw dermokosmetyków Pityver

Obowiązkowo brązowe plamy na ciele, ale też głowie, spowodowane łupieżem pstrym należy likwidować wysokiej klasy dermokosmetykami. Dermokosmetyki Pityver to preparaty opierające swe działanie na naturalnych, specjalnie dobranych składnikach aktywnych, które to działają antygrzybiczo, czyli likwidując problem u źródła.

W zestawie znajdziemy:

  • emulsję do ciała,
  • płyn do skóry głowy,
  • szampon na łupież pstry.
Pityver - szampon - łupież pstry Szampon Pityver zawiera selen i innowacyjną formułę w odpowiednich proporcjach. Preparat ten jest wydajny, a przy tym naprawdę efektywnie działa. Dzięki niemu skutecznie pozbędziesz się pasożytniczych grzybów, bakterii i uporczywych objawów, takich jak swędzenie, łuszczenie się skóry, czy zaczerwienienie. Ponadto stosunkowo szybko poprawisz kondycję, a także wygląd swojego ciała. SPRAWDŹ TERAZ
Pityver - płyn - łupież pstry Płyn Pityver do skóry głowy ma w sobie pierwiastki wzbogacone wyciągami roślinnymi, niezbędnymi do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania włosów oraz skóry głowy, a także cynk, który dogłębnie oczyszcza skórę, a co za tym idzie, odblokowuje pory, reguluje wydzielanie sebum, a także hamuje rozwój drobnoustrojów. SPRAWDŹ TERAZ
Pityver - emulsja - łupież pstry Emulsja Pityver do ciała natomiast opiera się na piroktonie olaminy, specjalistycznym emulgatorze, który 4-krotnie zwiększa biodostępność zawartych w nim składników aktywnych – olejków, olejów roślinnych. Poza tym zawiera kompatybilne fotolipidy, tworzące na powierzchni skóry film, zapobiegający utracie wody. SPRAWDŹ TERAZ

Dermokosmetyki z zestawu Pityver zapewniają szybką i kompleksową walkę z problemem, dzięki czemu likwidują przyczynę, bo działają przeciwgrzybiczo, łagodzą w ten sposób łupież pstry i stany zapalne. Ponadto wspomagają regenerację naskórka, regulują proces jego rogowacenia oraz regulują wydzielanie sebum. Nadają się do stosowania nawet dla osób o bardzo wrażliwej skórze, skłonnej do alergii i podrażnień.

Podsumowanie

Jak omówiliśmy wyżej, brązowe plamy na ciele mogą mieć różne podłoża, dlatego tak ważna jest jak najszybsza i prawidłowa diagnoza dermatologiczna. Dzięki czemu lekarz będzie mógł podjąć właściwe kroki, a także odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, by prowadzić zdrowy tryb życia, jak również stosować właściwą pielęgnację, odpowiednio dobranymi dermokosmetykami, na bazie naturalnych składników, które w żaden sposób nie naruszą warstwy hydrolipidowej naskórka. A raczej wzmocnią i przyczynią się do regeneracji skóry. Co na dłuższą metę jest bardzo istotne.


Bibliografia:

1. Engler-Jastrzębska M., Kamm A., Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji, Kosmetologia Estetyczna, 2019.
2. Kubiak M., Rotsztejn H., Wpływ zmian hormonalnych u kobiet na występowanie zaburzeń pigmentacji skóry, Przegląd Menopauzalny, rok 2012.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

od 200 zł!

Szybka wysyłka

w ciągu 24h

Gwarancja jakości

od polskiego producenta

Możliwość rejestracji konta

z historią zamówień pod ręką

  • Pozycja dodana do koszyka
1
Koszyk
Richevon Hollistic Care - zmarszczki
229,00 
    Obliczanie wysyłki
    Metody wysyłki zostaną zaktualizowane podczas składania zamówienia.
    Zastosuj kupon