Krem do cery trądzikowej jest jednym z podstawowych kosmetyków stosowanych w procesie leczenia tego schorzenia. Trądzik występuje powszechnie nie tylko wśród dojrzewającej młodzieży, ale także wśród osób dorosłych. Jest on powodowana przez wiele czynników takich jak zmiany hormonalne, nieprawidłowa dieta i stres, jednak tym najczęściej występującym są bakterie.
Krem do cery trądzikowej – właściwości i działanie
Skuteczny krem do cery trądzikowej powinien przede wszystkim działać przeciwbakteryjnie, bowiem tylko w ten sposób jest on w stanie zwalczyć przyczyny powstawania wyprysków charakterystycznych dla tej choroby. Warto, aby powodował także złuszczanie martwego naskórka, co pozwoli na szybsze wnikanie substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach i oczyszczenie zatkanych porów. Oprócz tego nie wolno zapominać o konieczności odpowiedniego nawilżenia skóry, co wpłynie na ograniczenie wydzielania sebum. Z tego powodu warto wybrać krem do cery trądzikowej zapewniający zatrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w tkankach.
Krem do cery trądzikowej – najczęściej występujące składniki
W każdym kremie do cery trądzikowej znajduje się szereg składników o działaniu ukierunkowanym na walkę nie tylko z objawami choroby, ale także jej przyczynami.
Składnik
Właściwości
Ekstrakt z lukrecji
Surowcem, z którego pozyskuje się tę substancję jest korzeń rośliny. Ekstrakt z lukrecji zawiera kwasy organiczne, flawonoidy i saponiny, które wpływają na zatrzymywanie wody w skórze. Dzięki temu składnik ten działa nawilżająco i kojąco. Lukrecja ma także właściwości bakteriobójcze. Kosmetyki na trądzik zawierające ją w składzie wykazują działanie łagodzące, zmniejszają podrażnienia i aktywują procesy odpowiedzialne za gojenie się ran i wyprysków.
Wyciągi z kory i liści
Substancje te składają się z kwasów fenolowych, trójterpenów i flawonoidów, które wykazują właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i odkażające. Działają ściągająco na skórę i pozwalają utrzymać jej prawidłowe pH. Dzięki temu eliminują nadmierne wydzielane sebum.
Ekstrakt z nagietka
Substancja ta jest stosowana w leczeniu wszelkich chorób skórnych i stanów zapalnych. Zawiera między innymi olejek eteryczny, saponiny triterpenowe, glikozydy, karotenoidy, flawonoidy, kwasy organiczne i związki śluzowe. Ekstrakt pozyskiwany z kwiatów nagietka wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Przyspiesza gojenie się ran i wyprysków. Jest składnikiem maści, balsamów i kremów do ciała oraz toników i mydeł.
Nanozłoto
Złoto koloidalne przyspiesza docieranie składników aktywnych znajdujących się w kosmetykach w głąb naskórka, a ponadto usuwa toksyny z organizmu. Dzięki temu wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu, przez co skóra staje się nawilżona, wygładzona i napięta. Nanozłoto wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu niweluje ogniska zapalne spowodowane trądzikiem. Stosuje się je także w leczeniu innych chorób skóry, na przykład łuszczycy i egzemy.
Wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego
Składnik ten zawiera substancje takie jak kwas salicylowy, salicylan metylu, witamina C, kwasy organiczne, bioflawonoidy, śluzy, sole mineralne, karotenoidy i umbeliferon. Wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Wyciąg z fiołka trójbarwnego w leczeniu trądziku stosuje się w dwojaki sposób. Po pierwsze poprzez picie naparu z ziela, dzięki czemu organizm zostaje oczyszczony z toksyn powodujących powstawanie wyprysków. Po drugie pomocne okazuje się przemywanie skóry naparem lub wykonywanie parówki o działaniu odkażającym.
Cynk
W kosmetykach stosowany jest zazwyczaj jako sól lub tlenek cynku. Wykazuje on działanie przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe, przez co wpływa na zwalczanie wolnych rodników. Pełni także funkcje przeciwpigmentacyjne, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się przebarwień powodowanych trądzikiem. Pomaga w zahamowaniu procesów starzenia się skóry. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i pomaga w zwalczaniu bakterii wywołujących trądzik, które są oporne na typowe antybiotyki przepisywane przez dermatologów. Cynk stosowany jest także w celu zahamowania wydzielania zbyt dużej ilości sebum.
Wyciąg z drożdży
Zawiera między innymi proteiny, peptydy, aminokwasy i witaminę H, której niedobór wpływa na powstawanie na skórze stanów zapalnych i występowanie wyprysków. Drożdże zawierające w składzie siarkę wykazują działanie antybakteryjne, dzięki czemu hamują łojotok i tworzenie się zaskórników. Wpływają także na przyspieszenie regeneracji naskórka i sprawiają, że jest on nawilżony.
Miedź
Pełni funkcje przeciwgrzybicze oraz zwalcza bakterie, dzięki czemu zmniejsza stany zapalne. Bierze udział w produkcji kolagenu i elastyny, przez co pomaga w regeneracji tkanki łącznej. W efekcie spowalnia powstawanie zmarszczek i wpływa na poprawę jędrności skóry.
Należy podkreślić, że wszystkie te składniki kremu do cery trądzikowej występują w przyrodzie w sposób naturalny.
Dodatkowo należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.
Wybierając odpowiedni krem zwalczający trądzik trzeba zwracać uwagę na to, jakie wykazuje działania. Priorytetowe są właściwości złuszczające, ale nie wolno zapominać o właściwym stopniu nawilżenia skóry. Jej nadmierne wysuszeniu skutkuje łojotokiem, który powoduje powstawanie kolejnych wyprysków. Złuszczając skórę zbyt mocno wpadniemy w błędne koło – mówi Karolina Formela, kosmetolog
Krem na trądzik Sevolium z przeciwtrądzikowymi składnikami
W kremie przeciwtrądzikowym Sevolium znajdziemy wiele z polecanych wyżej składników, które dobrano w idealnych stężeniach i proporcjach, tak, by uzupełniały swoje działanie. W efekcie krem zwalcza wszystkie najczęstsze objawy trądziku. Substancje przeciwzapalne goją ropne wykwity, a antybakteryjne zapobiegają powstawaniu nowych. Sevolium reguluje pracę gruczołów łojowych i nawilża skórę, co zapobiega nadmiernemu błyszczeniu się skóry i tworzeniu się zaskórników. Wreszcie składniki kojąco-rozjaśniające ograniczają ilość przebarwień. Wszystkie składniki Sevolium pozyskano z substancji pochodzenia naturalnego: minerałów, witamin, ekstraktów z roślin. Sevolium zawiera naturalne składniki aktywne, bez zbędnych dodatków. Dzięki temu krem nie podrażnia i nie przesusza dodatkowo skóry.
Koncentruje się na problemach skóry z trądzikiem i ogranicza prowadzące do nich przyczyny, dzięki czemu kondycja skóry ulega znacznej poprawie:
Krem Sevolium polecił mi dermatolog, jako uzupełnienie kuracji. Krem natychmiast łagodzi i koi podraznienia, przynosząc skórze odczuwalną ulgę. Dodatkowo nawilża, odżywia i przyspiesza regenerację ranek – pisze Pani Beata z Łodzi.
Na krem Sevolium zdecydowałam się szukając kosmetyku o delikatnym i bezpiecznym składzie. Sevolium błyskawicznie się wchłania, nie obkleja cery i nie przesusza zmian trądzikowych. Po aplikacji czuje się ulgę, ukojenie i nawilżenie – pisze Pani Iwona z Płocka.
Powyższe substancje najczęściej wykazują działanie:
przeciwbakteryjne,
przeciwzapalne,
nawilżające,
łagodzące,
regulujące wydzielanie sebum.
Co zyskasz stosując Sevolium – poznaj zalety produktu:
jednocześnie zadziałasz na wszystkie przyczyny prowadzące do trądziku,
aktywnie wesprzesz gojenie się trądzikowych zmian,
zapobiegniesz powstawaniu blizn i przebarwień po trądziku,
zapewnisz skórze ochronę przeciwtrądzikową, ale i przeciwstarzeniową,
antybakteryjne, ale naturalne składniki aktywnie czynne sprawią, że dodatkowo nie podrażnisz i nie przesuszysz skóry,
zmatowisz i dodatkowo nawilżysz skórę, dzięki czemu będzie wyglądała atrakcyjniej.
Krem do cery trądzikowej – stosowanie
Każdy krem do cery trądzikowej powinien być używany zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub producenta. Zazwyczaj należy nakładać go na noc, ponieważ wtedy zachodzi najwięcej procesów regeneracyjnych w naskórku. Ponadto pod żadnym pozorem nie wolno aplikować produktu częściej niż wskazują zalecenia. Może to bowiem spowodować przesuszenie skóry lub jej nadmierne złuszczanie, a w efekcie-zbyt dużą produkcję sebum i podrażnienie.
Krem do cery trądzikowej – najpierw oczyszczanie
Krem do cery trądzikowej to nie jedyna pielęgnacja, której potrzebuje skóra z trądzikiem. Pierwszym i niezwykle istotnym krokiem w pielęgnacji jest właściwe oczyszczenie skóry, najlepiej dwuetapowe. Na noc ze skóry z trądzikiem należy bezwzględnie zmyć makijaż, przy pomocy mleczka, olejku lub płynu miceralnego. Następnie dodatkowo zmyć pozostałe zabrudzenia i sebum oczyszczającą pianką lub żelem. Rano wystarczy drugi etap. Ważne, by produkt ten nie naruszał bariery hydro-lipidowej i nie zawierał składników wysuszających, ponieważ prowadzą do wzmożonej produkcji sebum. W oczyszczoną skórę dodatkowo należy wklepać tonik lub hydrolat, aby przywrócić jej prawidłowe pH. Dopiero na tak przygotowana twarz nakładamy dobrej jakości krem na trądzik.
Krem do cery trądzikowej – podsumowanie
Rozważając zakup odpowiedniego kremu do cery trądzikowej należy wziąć pod uwagę powyższe kryteria. Warto wybierać kosmetyki z dużą ilością aktywnych składników pochodzenia naturalnego. Ponadto należy zwrócić uwagę na zawarte w nich substancje i to, jakie wykazują właściwości. Świadomy i przemyślany wybór kremu pozwoli zwalczyć chorobę i zminimalizować jej skutki.
1. Jakie działanie powinien wykazywać dobry krem do cery trądzikowej?
Skóra trądzikowa potrzebuje kosmetyku o kompleksowym działaniu: nawilżającym, odżywczym, regulującym pracę gruczołów łojowych, przeciwzapalnym i regenerującym.
2. Które substancje wykazują działanie antybakteryjne, oczyszczające i przeciwzapalne?
Substancje wykazujące te właściwości to ekstrakt z drożdży, cynk, nanozłoto, miedź.
3. Które substancje naturalne łagodzą i koją podrażnioną skórę trądzikową?
W łagodzeniu podrażnień skóry trądzikowej doskonale sprawdzą się: ekstrakt z lukrecji, kwas hialuronowy, wyciąg z kory, ekstrakt z nagietka.
4. Co jest podstawą właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej?
Podstawą właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej jest delikatne oczyszczanie i nawilżanie. Skóra borykająca się z trądzikiem powinna dostawać solidna dawką substancji nawadniających, które ukoją, złagodzą podrażnienia i tym samym wyciszą stany zapalne.
5. Czego unikać w pielęgnacji skóry trądzikowej?
Należy unikać stosowania kosmetyków wysuszających i ściągających. Skóry trądzikowej nie należy podrażniać mocnymi peelingami.
Bibliografia
Langner A., Postępowanie w trądziku zwykłym, 2007
Wolska H., Trądzik zwyczajny — patogeneza i leczenie, 2005
Kowalska H., Sysa-Jędrzejowska A., Woźniacka A., Rola diety w etiopatogenezie trądziku, 2018
Plewig G., Acne and rosacea, 1993
Majchrzak L., Zdrowa cera. Siła natury i nauki w walce z trądzikiem, 2018
Miałam raz krem z nanozłotek i super był! Potem mam wrażenie że się trochę przyzwyczaiłam i musiałam zmienić ale teraz te co stosuję są najlepsze i w składzie orpócz nanozłota drożdże i mnóstwo naturalnych rzeczy, ładnie odzywia skórę
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.
Miałam raz krem z nanozłotek i super był! Potem mam wrażenie że się trochę przyzwyczaiłam i musiałam zmienić ale teraz te co stosuję są najlepsze i w składzie orpócz nanozłota drożdże i mnóstwo naturalnych rzeczy, ładnie odzywia skórę