Rozstępy u nastolatków nie występują często, ale kiedy się pojawiają mogą istotnie pogarszać samoocenę dzieci. Zwłaszcza gdy występują w widocznych miejscach. W związku z tym wiele dziewcząt i chłopców zastanawia się, w jaki sposób można je leczyć. Czy krem na rozstępy dla nastolatków będzie odpowiedni?
Rozstępy u nastolatków - przyczyny powstawania
Jeśli chodzi o rozstępy u nastolatków, przyczyny ich powstawania są takie same, jak u osób dorosłych. Uszkodzenia skóry powstają z powodu mechanicznego rozciągania włókien elastynowych i kolagenowych. Zmiany zachodzą w obszarze skóry właściwej, która jest zbudowana z tkanki łącznej. Znajdują się tam pęczki włókien kolagenowych, które są ułożone prostopadle, równolegle i skośnie. Pod wpływem działania sił mechanicznych ma miejsce rozciąganie, a później pękanie skóry, co jest widoczne na jej powierzchni jako rozstępy.
Rozstępy na plecach u nastolatków, jak w innych częściach ciała mogą być spowodowane przez:
- zmiany hormonalne, które są naturalnym zjawiskiem spowodowanym dojrzewaniem. Dochodzi do wzrostu tkanki mięśniowej, kości, a dziewczynki mają zaokrąglone piersi i biodra. W tym czasie może również naciągać się skóra.
- nadwaga. problem dotyczy wielu młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia. Duży przyrost tkanki tłuszczowej również ma wpływ na nadmierne rozciągnięcie się skóry, czego konsekwencją jest pękanie włókien elastynowych i kolagenowych,
- niektóre choroby przewlekłe. Jedną z nich może być zespół Cushinga, który przejawia się podwyższonym stężeniem glikokortykosteroidów w organizmie, czego przyczyną jest nadprodukcja przez nadnercza lub ich przyjmowanie w formie leków. Specyficznymi objawami są czerwone rozstępy, zaokrąglenie twarzy, nadmierna masa ciała i osłabienie.
Zobacz: Balsam na rozstępy
Rozstępy u nastolatków - jak im zapobiegać?
Rozstępy u nastolatków to problem, któremu w niektórych przypadkach można zapobiegać, Jeśli podłożem nie są uwarunkowania genetyczne, wystarczy zadbać o zdrową dietę, która dostarcza skórze wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Podstawą zdrowej diety powinny być zatem warzywa i owoce, a także błonnik. Ważne jest także optymalne nawodnienie organizmu. Aby uniknąć nadwagi, która może powodować rozstępy u nastolatków wskazana jest także regularna aktywność fizyczna.
Zobacz produkty w naszym sklepie
Domowe sposoby na rozstępy u nastolatków - jakie wybrać?
Domowe sposoby na rozstępy u nastolatków pozwalają szybko i skutecznie pozbyć się problemu w jego początkowej fazie. Co na rozstępy u nastolatków wybrać? Jeśli rozstępy u nastolatków są już widoczne, należy stosować odpowiednią pielęgnację, która dostarcza skórze składników potrzebnych do odbudowy. Można stosować peeling, który złuszcza skórę, jak i kremy nawilżające. Ważne, aby preparaty na rozstępy u nastolatków zawierały jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego o właściwościach, które są pomocne w kontekście walki z tym problemem. Na rozstępy u nastolatków mogą także pomóc masaże.
Podsumowując, rozstępy u nastolatków to problem, który może być później trudny emocjonalnie, dlatego warto mu przeciwdziałać i skutecznie leczyć.
MASZ ROZSTĘPY?
SPRAWDŹ NASZĄ KATEGORIĘ KREMY NA ROZSTĘPY
Bibliografia:
1. Miękoś-Zydek B., Ogarczyk A., Trznadel-Budźko E., Kaszuba A., Rozstępy skóry – etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz nowoczesne metody leczenia, Detmatologia estetyczna, 2004; vol. 6, nr 3.
2. Viennet C., Bride J., Armbruster V., Aubin F., Gabiot A.C., Gharbi T., Hummbert P., Contractile forces generated by striae distensae fibroblasts embedded in collagen lattices, Arch Dermatol Res 2005;297:10
Nawet nie wiedziałam, że są jakieś dobre domowe sposoby na rozstępy, myślałam że to tylko zabiegi 😛
U moich nastolatków też zaczęły się pojawiać juz widoczne rozstępy od rośnięcia, chyba czas to ogarnąc ech….